W Zespole Szkół w Trzcinicy odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Ilustracje do utworów Jana Brzechwy”. W konkursie tym wzięło udział bardzo dużo przedszkolaków. Prace były kolorowe, namalowane farbami.
I miejsce zajęła Weronika Ptak
III miejsce zajęły Paulina Wróbel i Milena Mikołajczyk
Zwycięscy otrzymali dyplomy i książki. Serdecznie gratulujemy!!!

Teatrzyk Trzcinica
Dyrektor z Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Pani Renata Gość zaprosiła grupę Motylków i Biedronek na przedstawienie lalkowe pt. „Kłamstwa kozy”. Bajka zakończyła się morałem, że nie warto kłamać, trzeba zawsze mówić prawdę. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Na końcu spotkała nas magiczna niespodzianka. Dziękujemy za zaproszenie!

Smaczny chleb
Grupa ,,Motylków” w oparciu o ilustracje i własne doświadczenia omawiała temat ,,Od ziarenka do bochenka”. Temat ten jest dzieciom bardzo bliski, bowiem każdy z przedszkolaków lubi jeść świeże, chrupiące bułeczki, chleb. Dlatego wzięły się do pracy i postanowiły przygotować i upiec samodzielnie chleb. Ciasto w misce i w foremkach pięknie wyrosło. Następnie panie kucharki: pani Aneta i pani Patrycja przypilnowały, aby się pięknie upiekł. Chleb był wyśmienity. Bardzo nam smakował. Może ktoś z nas będzie piekarzem?
 

Podróż do krainy herbaty
Następną podróż dzieci z grupy ,,Motylków” odbyły do Chin. Celem tej wycieczki było poznanie historii herbaty. Wiedzą już jak się ją uprawia, jak wygląda i rośnie. Znają etapy produkcji aż znajdzie się w naszych domach. Zgromadziliśmy różne rodzaje herbaty. Niektóre z nich miały bardzo przyjemny, aromatyczny zapach. Zaparzone bardzo nam smakowały. Herbacianą esensją próbowaliśmy malować na płótnie, aby sprawdzić jakie ślady zostawia herbata. Zabawa ta bardzo nam się podobała. Było super!


W bibliotece
Grupa 6-latków ,,Motylki” kolejny już raz odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Laskach. Przedszkolaki wybrały się w podróż do ,,Krainy zimna i ciepła”. Pracowały z globusem  i obejrzały przygotowane przez wychowawczynię prezentacje dotyczące Antarktydy i Sahary. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i podziwiały urokliwe, mimo wszystkie krajobrazy tych dwóch miejsc. Następnie pani Marzena przeczytała przedszkolakom wiersz ,,Eskimosek”. Przygotowane obrazki dotyczące ,,krainy wiecznych śniegów” dzieci pięknie pokolorowały. Prace te ozdobiły kącik plastyczny w przedszkolu.
 

Świat techniki
W przedszkolu mieliśmy tydzień pełen wrażeń. Odwiedziliśmy Izbę Regionalną by zapoznać się i porównać urządzenia domowe codziennego użytku dawniej i dziś. Eksponaty były bardzo ciekawe.  Podczas doświadczeń i zabaw badawczych dowiedzieliśmy się, że barwy się rozszczepiają, a podczas obracania kolorowego krążka, którego samodzielnie wykonaliśmy zlewają się. Wiemy, dlaczego magnesy przyciągają się. Wspaniała zabawa i nauka była z mikroskopami i lupami. Projektowaliśmy i wykonaliśmy roboty. Jesteśmy z siebie dumni. Przygotowaliśmy również samodzielnie tosty na śniadanie. Bardzo nam smakowały!

 

Podróż w kosmos
Przedszkolaki z grupy ,,Muchomorków” postanowiły odbyć podróż do świata kosmosu podczas, której poznawały nazwy planet Układu Słonecznego, ciał niebieskich i zjawisk optycznych. W czasie pierwszego zajęcia próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie ,,Co to jest kosmos?” Okazało się, że dzieci posiadały już spory zasób wiedzy na ten temat. Podczas prowadzonych zajęć dowiedziały się czym jest atmosfera, przyciąganie ziemskie, zaćmienie, jak dzień zmienia się w noc, dlaczego mamy różne pory roku i czy istnieje życie w kosmosie. Uświadomiły sobie rolę słońca, księżyca i gwiazd. Poznały postać wielkiego Polaka – Mikołaja Kopernika. Dzieci podczas zajęć miały do dyspozycji książki, które sami przynieśli, pozycje encyklopedyczne dla dzieci, fotografie, rozwiązywały zadania na kartach pracy. Efektem codziennych zajęć była gazetka z rakietami  a także zespołowa praca plastyczna ,,W kosmos - rakietą”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem brały udział we wszystkich proponowanych zajęciach i zabawach.
 
Dinozaury i doświadczenia
Grupa Muchomorków odwiedziła prehistoryczny świat dinozaurów, oglądała szkielety, stworzyła makietę parku z dinozaurami, w masie solnej odcisnęła ślady dinozaurów, a także zobaczyła jak wybuchały wulkany:):):):) odwiedziliśmy również Bibliotekę szkolną gdzie Pani Renia pokazała nam książki o dinozaurach i o nich nam poopowiadała:):):):):) Dzieci z zaskoczeniem również oglądały eksperymenty jak napompować balon, ale nie używając ust a także co przyciągnie naelektryzowany balon pieprz czy sól? Prace badawcze bardzo nam się podobały.

   

Biblioteka Publiczna
Grupa Biedronek i Muchomorków postanowiła sprawdzić czy w Bibliotece Publicznej w Laskach również zagościła już wiosna. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy się okazało, że u Pani Marzenki jest jeszcze zima. Szybko postanowiliśmy to naprawić najpierw wysłuchaliśmy pięknego opowiadania a następnie pokolorowaliśmy specjalne obrazki o wiośnie, aby weszła również do naszej Biblioteki. Dziękujemy Pani Marzenie za przyjęcie i ciepłą wiosenną atmosferę.

 

Wiosna tuż, tuż… Galeria!!!
Już od kilku dni w przedszkolu staramy się przyspieszyć przyjście wiosny. Na drzewach pojawiają się pąki, kwitną pierwsze kwiaty. Na zajęciach dzieci poznały wiersze i piosenki o nadchodzącej wiośnie, znają nazwy kwiatów wczesnowiosennych. W szybkim tempie zaczyna się również zielenić nasz kącik przyrody. Dzieci przyniosły do niego gałązki: wierzby tzw. bazie kotki  i forsycji. Miłym akcentem kończącym zajęcia było wykonywanie prac plastycznych, podczas, których dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem. Wytwory dzieci są bardzo kolorowe, estetyczne i wykonane różnymi technikami. Przedszkolacy są dumni ze swoich dzieł. Przygotowane wystawy ozdabiają kącik przyrody, szatnię przedszkolną a rodzice mogą podziwiać talenty swoich dzieci.
       
Nasz kącik przyrody
Z nadchodzącą wiosną i budzącą się do życia przyrodą dzieci z trzech grup przedszkolnych postanowiły stworzyć swój wiosenny ogródek. Przedszkolaki założyły hodowlę między innymi: cebuli, rzeżuchy, fasoli, pietruszki, szczypiorku oraz poznały wygląd kwiatów: przebiśniegów, hiacyntów, narcyzów. Zasialiśmy również w pojemnikach kwiatki. Dzięki systematycznemu podlewaniu już wkrótce wyrosną z nich piękne rośliny. Dzieci dowiedziały się również o zasadach właściwej pielęgnacji. Mamy nadzieję, że już wkrótce zaobserwujemy pierwsze efekty naszych starań. Zaangażowanie dzieci w tworzenie ,,zielonego kącika przyrody” mobilizuje je do obserwacji otaczającego go świata, do samodzielnych poszukiwań odpowiedzi, a także uczy cierpliwości, troskliwości i odpowiedzialności za przyrodę.

Zdrowe warzywa
Dzieci z grupy Muchomorków postanowiły przygotować same śniadanie w swojej sali przedszkolnej. Maluchy przyniosły do przedszkola same zdrowe warzywa ogórki, pomidorki, rzodkiewkę, szczypiorek, paprykę było też jajko i wiele innych.  Jak prawdziwi kucharze smarowali chlebek i zajadali się smakołykami. Uśmiech nie schodził z twarzy a i brzuszek się do nas uśmiechał. W tak miłej atmosferze rozpoczęliśmy kolejny dzień. 

Karnawał
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.  Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu Kabaret Bzik. Rodzice zorganizowali słodki poczęstunek i on był możliwością do odpoczynku dla dzieci. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.  Kolejny bal karnawałowy już za rok.